17 Nisan 2015 Cuma

YÜRÜYÜŞ DETOKSU YAPIN!

OSMAN MÜFTÜOĞLU DER Kİ:

En keyifli ve faydalı bahar egzersizi hangisi? hangi egzersiz bedensel olduğu kadar ruhsal detoksu da destekler, kilo vermeye, toksin temizlemeye, kıştan kalan kirleri silp süpürmeye yardım eder?Cevap sadece bir sözcükten ibaret: YÜRÜMEK!

Baharı her gün düzenli yürüyerek karşılayın. Hele bir de sağlığınız elverir, tempolu ( dk.da 120-140 adım) yürümeyi de başarabilirseniz, bunun en etkili forma girme ve detoks yöntemi olduğundan kuşku duymayın. Diziniz, beliniz, kilonuz, kalbiniz veya doktorunuz müsaade etmiyorsa tempolu yürüyeceğim diye kendinizi zorlamayın, dakikada 80-100 adımlık bir hızda yürümeniz de işe yarar. 

Yürürken nefes nefese kalmayın, tıkanıp yorulmayın, yorulunca dinlenip sonra tekrar deneyin. "İş güç çok her gün 30-40 dakika ayıramıyorum" diyorsanız günde iki kez 15 dakika ya da saat başı 5 dakika yürümeniz de işe yarar. Yeter ki vazgeçmeyin, yeter ki yürümeye devam edin. 

Dyt.NİLÜFER BAYRAM DER Kİ:

Sağlıklı yaşamın yükselişe geçtiği bir zamandayız. Bunu yaparken önemli bir şeyi atlıyoruz: Haz duygusu! Oysa haz duygusunu pas geçtiğinizde keyiften, lezzetten, kendini iyi hissetmekten de vazgeçtiniz demektir. Böyle bir durumda sağlık da uzun ömür de beş para etmez. 
Ne "beslenme terörü" estiren katı diyet listeleri, ne hala "ağrı yoksa kazanç da yoktur" diyebilen egzersiz önerileri iyi hayatın reçeteleri olamaz. 
Diyet ve egzersiz yaparken de gülüp eğlenmekten, hayattan keyif alıp, haz peşinde koşmaktan, dünyayla zevkli ve güzel ilişkiler kurmaktan vazgeçmemeli, bu tür vazgeçmeleri dayatanlardan da uzak durmalıyız. 

GÜLCAN DER Kİ:

Bu yazılar Zumbanın ve yürüyüşün kutsandığı yazılardır bana göre arkadaşlar. Her ne kadar gazeteyi elinize alıp okuduğunuzda haz verici spordan Pilates'in kastedildiğini görseniz de inanmayın derim ben. Onu da yapan biri olarak gerçekten harika bir spor olduğuna katıldığımı ama haz verici kısmında Zumba ile yarışa bile giremeyeceğini de belirtmek isterim. 

Sonuç olarak, spor programımızı baharın da gelmesinden cesaretle gün aşırı Zumba, geri kalan günlerde de yürüyüş olarak revize etmenin tam zamanıdır derim.   


1 yorum:

  1. evet katılıyorum. Yürümek gibisi yok. eşinizle ya da bir arkadaşınızla beraber yürüme imkanınız olursa daha da eğlenceli oluyor

    YanıtlaSil